مشاوره

به عنوان فرایندی تعاملی و دو جانبه به وسیله یک رابطه بی همتا بین مشاور و مراجع مشخص می شود که در آن مشاور به مراجع یاری می‌رساند. ین رابطه ممکن است رشدی ، حمایت در بحران ، رواندرمانبخش ، راهنمایی بخش و یا مسئله گشایی باشد. در نهایت این رابطه می‌تواند موجب تغییر مراجع در اعتقادات، رفتار، سطح درماندگی و نگرانی شود.
مشاوره پیش از ازدواج
مشاوره پیش از ازدواج به مجموعه فعالیت هایی گفته می‌شود که به کمک آن بتوان به بهترین انتخاب در زمینه ازدواج دست یافت. مشاوره پیش از ازدواج توسط مشاور خانواده و ازدواج انجام می‌شود. در مشاوره پیش از ازدواج دو هدف دنبال می‌شود. یکی ارزیابی آمادگی افراد برای ازدواج و دیگری ارزیابی و تعیین میزان تناسب طرفین ازدواج.در این نوع از مشاوره از روش‌های مختلفی مانند مصاحبه‌های روان‌شناختی و آزمون‌های شخصیت استاندارد استفاده می‌شود.
در فرایند مشاوره ازدواج پسر و دختر در می‌یابند که چه نقاط ضعفی دارند و این نقاط ضعف چه تاثیری بر زندگی زناشویی آنها خواهد گذاشت.

مشاوره خانواده

در این نوع مشاوره افراد به عنوان اعضای گروه خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرند و رفتار آنها با تعاملات سایر اعضای خانواده مرتبط می شود. هدف این نوع مشاوره دستیابی به عملکرد اثر بخش خانواده بدون توجه به آسیب شناسی فرد، درک فرد از خودش و سایر اعضای خانواده در ارتباط با یکدیگر و برقراری تعاملات سالم بین اعضای خانواده است. همچنین در مشاوره خانواده می توان در زمینه های مختلف همچون بارداری های ناخواسته، مشکلات در تربیت فرزند، مشکلات در زمینه ارتباط با جوانان و نوجوانان و … جهت راهنمایی و هدایت خانواده اقدام نمود.

 

مشاوره جنسی

با توجه به مشکلاتی که در مورد آموزش مسائل جنسی در خانواده و جامعه ما وجود دارد طبیعی است که درصد زیادی از افراد نیاز به آموزش و مشاوره جنسی داشته باشند، مشاوره جنسی به افراد این امکان را می‌دهد که رابطه خود را واقع‌بینانه و بر پایه نیازهای خود تعریف کنند.
نتایج بررسی‌های به عمل آمده در ایران نشان می‌دهد 50 درصد طلاق‌های صورت گرفته به علت مشكلات و اختلال‌های جنسي است. نتایج مطالعه فروتن (2008) نشان داد که در بین متقاضیان طلاق در ایران، 7/66 درصد در مردان و 4/68 درصد در زنان از زندگی جنسی خود با همسرانشان راضی نبودند. در پژوهش کلانتری و همکاران (2012) یکی از مهمترین علل اختلافات زناشویی و طلاق در ایران، مشکلات و اختلال‌های جنسی معرفی شده است.
Frotan SK, Jadid Milany M. (2008). [Prevalence of sexual dysfunction in volunteers of divorce referred to family court] [Article in Persian]. Daneshvar Medicine journal,16(78):39-44.
كلانتري، عبدالحسين؛ روشنفكر، پيام؛ جواهري، جلوه (1390). آثار و پيامدهاي طلاق، مرور نظام مند تحقيقات انجام شده در ايران با تاکيد بر ملاحظات جنسيتي (1390-1376). زن در توسعه و سیاست، 9، 3، 111-131.

 

مشاوره تحصیلی

این مشاوره جهت راهنمایی و هدایت دانش آموزان مدارس و دانشجویان در زمینه شیوه‌های صحیح مطالعه و روش‌های بهسازی حافظه، برنامه ریزی تحصیلی، انتخاب رشته تحصیلی در دوره متوسطه دوم، انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی، اطلاع از مقررات، شرایط و قوانین آموزشی و یا هر مساله در محیط تحصیل است.

 

 

مشاوره شغلی

هدف از مشاوره شغلی دستیابی به حرفه‌ای است که با استعدادها، امکانات و خصوصیات روان‌شناختی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد..در جریان این نوع از مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین حرفه و ویژگی‌های فرد مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با تواناییها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد. اهمیت این نوع مشاوره از این جهت است که چنانچه تناسب لازم بین شغل و حرفه فرد با مجموعه ویژگی‌های او (علایق، تواناییها، امکانات و …) وجود نداشته باشد، به عدم رضایت شغلی و در نهایت فرسودگی شغلی منجر خواهد شد. ضمن اینکه عدم رضایت شغلی به عنوان یکی از مهمترین مشکلات استرس‌زا در زندگی، می‌تواند جنبه‌های دیگر زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر انتخاب شغل مناسب، مشاوره شغلی می‌تواند به بررسی سایر مسائل شغلی مانند دوره‌های لازم شغلی، و مسیرهای دستیابی به موفقیت بیشتر در شغل کنونی بپردازد.